Szatka do chrztu – ważny symbol, który powinien być piękny

 

 

 

Żaden z rodziców nie wyobraża sobie chrztu swojego dziecka bez szatki. Jest to symbol, który jest konieczny podczas tego sakramentu –symbolizuje nieskazitelną czystość duszy po obmyciu z grzechu pierworodnego. Najczęściej szatka do chrztu kupowana jest przez matkę chrzestną. 

O czym pamiętać wybierając szatkę?

Biała szatka do chrztu – jak już jej sama nazwa wskazuje, powinna być w kolorze białym. Oczywiście dostępne są również szatki w kolorze beżu czy ecru, jednak powinniśmy pamiętać o wydźwięku symbolicznym tego dodatku – jest to w końcu symbol czystości. Nie oznacza to jednak, że szatki do chrztu muszą być nudne. Po pierwsze, mogą mieć różne kształty; serca, trójkąty, prostokąty czy kwadraty. Po drugie, mogą zostać uszyte z różnych materiałów. Najczęściej jest to satyna lub bawełna Po trzecie, szatka do chrztu może być ozdobiona – haftem, tasiemką, koronką czy kokardami w różnorodnych kolorach. Wiele z szatek ozdobiona jest  obrazkami, np. gołębicy, świecy lub krzyża. Niektórzy rodzice, lub rodzice chrzestni, zamawiają specjalnie wykonany haft na szatce – imiona dziecka oraz datę Chrztu Świętego. W ten oto sposób biała szatka do chrztu staje się pamiątką na całe życie i przypomina o pierwszym sakramencie. Wybór jest bardzo duży – z pewnością każdy rodzic lub rodzic chrzestny znajdzie najodpowiedniejszą szatkę dla maluszka.

Kto kupuje szatkę?

Jak już zostało wspomniane, zakup szatki zazwyczaj należy do matki chrzestnej. To ona również nakłada szatkę na dziecko w trakcie ceremonii. Gest ten oznacza rozpoczęcie nowego życia we wspólnocie, czystość i bezgrzeszność. Kwestię zakupu szatki warto ustalić wczesniej z matką chrzestną – może okazać się, że nie wie ona o tym obowiązku. Oczywiście, szatkę mogą zakupić również rodzice dziecka i podarować ją matce chrzestnej dziecka przed ceremonią chrztu.

Należy pamiętać jednak, że szatka ma przede wszystkim wymiar symboliczny i duchowy. Powinna być biała, elegancka i stosowana.