Prezenty na chrzest – na co się zdecydować?

 

 

 

Kiedy wybieramy się na chrzest, zazwyczaj mamy spory dylemat związany z prezentem. Zastanawiamy się nad tym, czy lepszy będzie podarunek, czy może jednak pieniądze? Zastanawiamy się, jaki prezent dla dziewczynki na chrzciny, a jaki prezent dla chłopca? Zastanawiamy się również nad kwota, jaką powinniśmy przeznaczyć na podarunek. Przyjęło się, że nieco droższe prezenty powinni dać rodzice chrzestni. Nie jest to jednak regułą. Aby wybrać najodpowiedniejszy prezent, warto porozumieć się wcześniej z rodzicami dziecka.

Złoty łańcuszek lub medalik

Złote łańcuszki i medaliki to bardzo popularny prezent na chrzest. Jeżeli decydujemy się na zakup właśnie takiego prezentu, musimy pamiętać o tym, że maluch nie będzie nosił złotego łańcuszka. Warto zatem kupić łańcuszek grubszy, który będzie się odpowiednio prezentował na szyi dziecka starszego, lub już dorosłej osoby – jest to bowiem prezent, który można założyć na siebie nawet po wielu, wielu latach od chrztu.

Pieniądze – czy to dobry prezent na chrzest?

Pieniądze daje się jako prezent na chrzciny najczęściej w dwóch przypadkach. Po pierwsze wtedy, gdy zupełnie nie mamy pomysłu na prezent, a po drugie wtedy, gdy zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji materialnej rodziców dziecka i wiemy, że za te pieniądze, kupią oni maluchowi wyposażenie, które poprawi jego komfort i rozwój. Pieniądze warto podarować z ładną kartką okolicznościową lub książką pamiątkową.

Praktyczny prezent na chrzciny

Bardzo dobrym pomysłem jest zakup prezentu praktycznego. Wybór mamy w tym zakresie ogromny! Możemy kupić wózek, nosidełko, bujaczki, leżaczki, maty edukacyjne, ubranka. Warto jednak pamiętać, że takie praktyczne prezenty na chrzest warto skonsultować z rodzicami.

Srebrne pamiątki, obrazki i figurki

Pamiątki związane z chrztem są często dodatkiem do właściwego prezentu. Najczęściej srebrne obrazki, figurki oraz srebrne smoczki, grzechotki czy łyżeczki to prezent na chrzciny od chrzestnego ojca lub matki. Pamiątki takie można zamówić ze specjalnym grawerem.

Kupując prezent należy pamiętać o zasadzie stosowności. Często prezent dla chłopca powinien różnić się od prezentu dla dziewczynki. Prezenty powinny być eleganckie i nawiązywać do powagi wydarzenia.