Buciki do chrztu

 

 

 

 

Chrzest święty to bardzo wzniosłe wydarzenie zarówno dla całej wspólnoty chrześcijan, jak i dla rodziców i rodziny, ale przede wszystkim dla dziecka, które, choć jeszcze tego nie świadome, wstępuje do Kościoła. Nie ma niczego dziwnego w tym, że rodzice chcą podkreślić wyjątkowość tego dnia strojem dziecka.

Ubranka na chrzest powinny być bardzo wygodne, eleganckie i uszyte z materiałów naturalnych, tak by maluszek miał absolutny komfort. Bardzo ważne są również buciki do chrztu.

Buciki do chrztu to nieodzowny element stroju w tym dniu. W sklepach  znajdziemy zarówno buciki przeznaczone specjalnie dla chłopców oraz dla dziewczynek, ale również możemy kupić buty, które można założyć dziecku bez względu na płeć. Buciki dla chrztu dla dziewczynek można z łatwością rozpoznać po  większej ilości zdobień – kokardki, falbanki, różyczki oraz koraliki to najczęstsze zdobienia. Buciki dla chłopców wykonane są często  z weluru lub sztruksu. Jeżeli chodzi o kolor, znakomita większość rodziców wybiera buciki do chrztu w kolorze białym, jednak można kupić buty w każdym niemal kolorze.

Materiał  – też jest ważny

Jeżeli chrzest przyjmuje maluszek, który nie potrafi jeszcze chodzić, buty będą tylko ozdobą i dopełnieniem jego stroju. Zatem buty mogą być wtedy wykonane z bardzo delikatnych, ciepłych materiałów. Jednak, jeżeli chrzest ma dziecko nieco starsze, warto zadbać o to, aby buty były wykonane z wysokiej jakości materiału, np. z naturalnej skóry. Jeżeli chrzest odbywa się zimą, warto kupić buty ocieplane i zabudowane. Latem buciki mogą być odkryte.

A co z rozmiarem?

But, bez względu na wiek dziecka, musi być odpowiednio dopasowany. Przyjmuje się, że powinien być on o 1 cm dłuższy niż stopa maluszka. W dobrych sklepach znajdują się specjalne urządzenia, przy pomocy których można bardzo precyzyjnie zmierzyć stópkę dziecka. Możemy zmierzyć ją również w sposób klasyczny, przy pomocy patyczka lub centymetra. Ważne, aby nie wybierać butów ze zbyt wąskimi noskami – mogą uwierać palce dziecka i krępować ruchy.